Kiss Alicia blogbejegyzése

Dr.Gugli

Ismeretségünk nem újkeletű. Akkor találkoztam vele először, amikor első gyermekemet vártam. Számtalan új érzés, a testem változása és egy megmagyarázhatatlan aggodalom miatt bukkantam rá. Megnyugtatott, hogy tudja a választ mindenre, sőt még attól is többre…

Figyelem! Figyelem!

A kommunikációnak egy rendkívül lényeges eleme a figyelem. Ritkán érzi jól magát az ember egy olyan beszélgetésben, amelyben a másik fél nem figyel ránk. Nyilván mindannyian ismerünk olyanokat, akik csak gesztusértékkel tesznek fel kérdéseket, a választ pedig már aligha hallják meg. Egyúttal ők azok, aki önmagukról viszont végeláthatatlanul szeretnek mesélni. Mennyire ellenszenves, nem?  Jól kérdezni annyi, mint sokat tudni – tarja a mondás.  Márpedig, ha kérdeznek, az ember válaszol is.

Szavak nélkül...

Az elmúlt alkalmakkor azt fogalmaztuk meg, miként használjuk a szavakat.  Tudunk-e a szavak által érdekesebbé, színesebbé, magabiztosabbá válni. Az őszinte szavak után vágyódunk, de honnan tudjuk, hogy az a szeretlek, vagy az a bocsánat, valóban az, ami. Az ember nem csak szavakkal kommunikál.  A nyelvi jeleken kívül használjuk például a kezünket. Gondoljunk csak arra, hogyan telefonálunk, hiába nem lát a másik. Nekem kimondottan problémát okozna, ha beszélgetés közben lekötöznék a kezemet, ahogy nehezen leszek úrrá a mimikámon is.

Mégis egy nyelvet beszélnénk?

Úgy általában véve szeretem az embereket figyelni, szeretek ismerkedni, beszélgetni. Érdekesnek találom őket, legyenek bármilyenek. Kimondottan élvezem, ha nem azonos gondolkodású, származású, identitású emberrel társalgok. Ennek dacára komoly kihívást jelentett néhány évvel ezelőtti nyaralásunk. Egy horvát kempingben volt szállásunk. Aki aludt már egymás mellé elhelyezett lakókocsiban, annak nem kell részletezni, nagyon fura élmény, amikor hallod egy család reggeli szokásait, vagy egy népes társaság önfeledt szórakozását, vagy éppen a horkoló sátrakat.

Tanulható-e a szép beszéd?

„Minél tovább hallgat az ember, annál nehezebben nyílik meg a szája.”  Móricz Zsigmond

Neked könnyű, te tudsz beszélni! Gyerekkorom óta gyakran hallott mondat ez. Nyilvánvalóan készség, ha valaki könnyedén magába szippantja a szavakat és az arra alkalmas beszélgetések során elő is tudja szedni a tarsolyából. Mindezt persze könnyedén, odaillő módon, a meggyőzés erejével. De ez a készség fejleszthető? Vajon sokat kell olvasni hozzá? A magyar szavak kézi szótárát lapozgatni? Előre legyártott, jól csengő mondatokat begyakorolni?

Interjúalanyoknak! I.

Önből is lehet interjúalany! Talán találkozott is már újságíróval vagy forgató stábbal. Kérdezték is önt. Ha Ön merész, valószínű kötélnek állt. Azóta talán már meg is bánta, jobb esetben bezsebelte a párperces ismertséggel járó elismeréseket. A legtöbben azonban hanyatt-homlok elmenekülnek.