Vidékfejlesztési konferencia

2015-06-11
"A vidékfejlesztés sarokkövei Borsodban" elnevezésű konferencia az új vidékfejlesztési program elfogadása előtt, annak irányvonalairól, főbb pontjairól és legfontosabb teendőiről ad tájékoztatást a helyi sajátosságok fényében, a jó gyakorlat bemutatásával az Edelényi Kastélyszigeten. Az előadásokat ebédszünet és helyi termékek kóstolója szakítja meg. A program végén kastélytúra vár a konferencia résztvevőire. A projektgazda a BluePixel Kommunikáckós és Produkciós Iroda. A konferencia témáiról és előadóiról a mellékelt programból tájékozódhatnak. 
 
Helyszín: 
  • Az edelényi birtokon Jean-François L’Huillier 1716-ban kezdte el a kastély építését, amihez regimentjétől, a Caraffa-ezredtől kért ki kőműveseket, ácsokat és más mestereket. Az építtető gróf halála után felesége, Marie-Madeleine de Saint-Croix 1730-ban fejezte be az munkát. Azt, hogy ki tervezte ezt a stílusában is egyedi épületegyüttest, a kutatóknak a mai napig nem sikerült kideríteniük.Az építtető Jean-François L’Huillier unokája, Ludmilla és az ő második férje, Esterházy István gróf idején végezték a legjelentősebb, máig fennmaradt átalakításokat a kastélyon és környezetében.Ludmilla halála után fiára, Dessewffy Ferencre szállt a birtok, akinek a nevéhez már nem fűződött egyetlen jelentősebb átalakítás sem a kastélyegyüttesen. Miután 1820. február 14-én örökösök nélkül hunyt el, bekövetkezett mindaz, amit az ősei a 18. században mindvégig megpróbáltak megelőzni: a birtok és a kastély visszaszármazott a királyi kamarára, tehát az államra. Közel százévnyi Coburg-birtoklás után, 1928-ban a kastély végleg a magyar állam tulajdonába került: az épületegyüttest ekkor az Igazságügyi Minisztérium vásárolta meg.Az Edelényi kastélysziget sokáig üresen álló épületeiben az 1990-es években már mindenütt csak a pusztulást lehetett látni. Megmentését sokáig külföldi tőke bevonásával képzelték el a helyi vezetők. A kaszinótól a wellness-szállóig megannyi ötlet merült fel, ám egyik sem járt sikerrel. A kastély kezelését 2001-ben vette át a Forster Központ jogelődje, a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága. Az üzemeltetésre szánt évi néhány millió forintból aztonban kilátástalan tűnt az épületegyüttes értékeinek megmentése. Ezért az intézmény „Országbemutató Programja” keretében kiemelt turisztikai pályázatok kidolgozásába kezdett. A sikeres pályázatoknak köszönhetően az Edelényi kastélysziget rekonstrukciója két ütemben valósul meg. A 2,4 milliárd forintos első fejlesztési ütem eredményeképpen újult meg a kastély külseje, valamint belső tereinek kétharmada, illetve a szigetnek a kastélyhoz tartozó része, az 5,1 hektáros park. Emellett a Bódva folyó partján egy fogadóépületet és egy 70 személygépkocsi, valamint 8 busz fogadására alkalmas parkolóhelyet építettek, ahonnan a szigetet egy új gyaloghídon lehet megközelíteni. A 2010-es árvíz nagyban hátráltatta az építkezést, ezért a 2009. évi kezdés után a munkálatok csak 2013-ban fejeződtek be. 2012. november 28-án kezdődött el a második fejlesztési ütem, ami a 900 millió forintos európai uniós támogatásnak köszönhetően, az önkormányzati tuladonú sportpálya megvásárlásával a kastélysziget egyesítését, valamint a kastély látnivalóinak a bővítését tűzte ki célul. (További információk: www.edelenyikastelysziget.hu)
Vendégeink lesznek:
  • a trizsi asszonyok: Trizs az Aggteleki Nemzeti Park szélén elterülő kis település, melynek lakói a régmúltban királyi erdők és halászó vizek őrzői voltak. Az itt élő közösség híven őrzi hagyományait és ma is kivételesen finom ízeket kínálnak vendégeiknek. Hagyományos receptek alapján vagy különleges eljárással készülő csemegéiket a trizsi asszonyok most az edelényi vidékfejlesztési konferencián is kóstoltatják. Szörpöket, lekvárokat kínálnak majd a savanyúságok, befőttek, gyümölcssajtok, és a kemencében sült pékáru mellett. Termékeik a Borsod-Torna-Gömör Egyesület „Házi remek” védjegyét viselik. (További információk: http://www.trizs.hu/)
  • Sándor Zsolt borász, borszakértő és lokálpatrióta:  a Bükki Borvidék felvirágoztatását választotta misszióként. Hisz annak újbóli feltámasztásában, mert régen - mint oly sok minden - ez is működött! Számára fontos a természet egészsége, ezért elsősorban saját termelésű, vegyszermentes, azaz organikus szőlőből készít bort.
    Nem használ semmiféle adalékokat, nem emel mustfokot és nem csökkent savat. Pincéje Miskolc szívében a történelmi Avas Kis-Avason található. Ott, ahol közel ezer pince emlékeztet arra, hogy egykoron itt komolyan gondolkodtak a bor kapcsán. Jelenleg ugyan csipkerózsika- álmát alussza, de vannak bíztató jelek az újrakezdéshez... Sándor Zsolt Pincészete - Bükki Borvidék jelen lesz és kóstolóval kínálja vendégeinket konferenciánkon! (További információk: http://www.sandorzsolt.com/)

.